Tomas_2.0_investice

INVESTICE – PRO TY, KTEŘÍ MAJÍ SE SVÝMI ÚSPORAMI VELKÉ PLÁNY

Víte, jak poznáte, že jste dobře zainvestovali? Když se u vás snoubí pocity bezpečí a svobody. Investice jsou totiž hodně o vlastních pocitech a je skvělé, když víte, že vám přinášejí ovoce. Pokud investujete dobře, peníze pracují pro vás. A to zní přece krásně, nemyslíte?

Být samozvaným expertem se nevyplácí

Mnoho lidí se chce do investic pustit s představou, že to zvládne na vlastní triko – „stačí si přečíst pár článků, prohlédnout několik analýz, chvilku sledovat dění na trzích a půjde to samo“. Pěkná představa. Jen škoda, že k realitě má docela daleko. Na úspěšné zhodnocení peněz totiž často nestačí, že se rozhodnete během pár týdnů samozvaně pasovat do pozice investičního experta. Upřímně – s tímto přístupem to nejspíš vaše investice moc daleko nedotáhnou. Není totiž jednoduché se na trhu investic dobře zorientovat a umět s klidnou hlavou reagovat na případné kolísání portfolia. Spousta z těchto samozvaných expertů bohužel často o své peníze (nebo o jejich část) přichází.

Za svá doporučení dám ruku do ohně

Když to ale není tak snadné, jak tedy určit, kam investovat? Jak si stanovit investiční plán? A dokážete cíle tohoto plánu plnit? Budu k vám upřímný – bez investičního poradce to je prostě fuška. Úplně jiná paráda to ale je, když svoji touhu investovat a zhodnotit své peníze proměníte u člověka, který má k dispozici vhodné nástroje na správu majetku svých klientů a za svá doporučení v oblasti investování peněz umí přijmout odpovědnost.

 

Jak společně docílíme toho, aby vaše investice přinesly takové výsledky, jaké dané okolnosti nabízejí?

  • Poradím vám, jak peníze zhodnotit efektivně a přitom bezpečně.
  • Stanovíme spolu váš investiční plán a cíl, který má plnit.
  • Vybereme bezpečné a dobré investice (žádné spekulace).
  • Budeme se pravidelně scházet a hodnotit, případně přizpůsobovat váš plán.

 

Proč se vůbec pouštět do investic?

Možná si říkáte – proč své poctivě naspořené peníze posílat pryč, když si za ně můžu koupit něco hezkého a udělat si radost hned? Jistě, zní to lákavě. Ale co takhle se nad tím zamyslet z dlouhodobějšího hlediska? Dobré investice vám jednoduše vydělávají další peníze. Není tedy lepší pobírat dva platy, než jeden? Z takového výdělku si ve výsledku můžete udělat i větší radost – ale nejen to. Může se stát (například při odchodu do penze), že přijdete o podstatnou část svého pravidelného příjmu. V takovém případě budete za příjmy z vašich investic víc než vděční, nemyslíte?

Pojďme se do toho pustit

Začít s investicemi nemusí hned znamenat velké finanční výdaje. Naopak, je čistě na vás, kolik budete chtít investovat a v jakých intervalech. Vždy by to mělo ale korespondovat s vaším finančním plánem, který jsme si určili předem. Ještě před tím, než začnete vytvářet své finanční portfolio, je dobré si vyjasnit několik bodů:

  • Jakou částku chcete/jste schopni měsíčně či jednorázově odkládat?
  • Čeho chcete výhledově dosáhnout?
  • Kdy chcete svého cíle dosáhnout?
  • Do čeho budete investovat?

Poznejte obor, do nějž investujete

Když už najdete oblast, do které budete investovat, je dobré si o ní něco zjistit. Přece jen nové auto si taky nekoupíte jen proto, že se vám líbí a že to s ním vypadá na pěkné svezení. Chcete znát i jeho parametry, specifika, výhody i úskalí. A konec konců, je přeci dobré znát toho, do nějž investujete svoje peníze.

Důvěřuj, ale prověřuj

Není to jako vzít obnos peněz, položit jej na chodník a doufat, že peníze najde nějaký dobrý člověk s úmyslem s těmito penězi dobře naložit – navíc s vědomím, že jediné, co z toho získáte vy, je leda tak dobrý pocit. Když máte přehled o tom, do koho své finance investujete, znáte dané možnosti a předpokládáte, že z této investice budete brzy profitovat, asi se vám do případné investice bude pouštět mnohem snadněji. Jak říká staré dobré přísloví, důvěřuj, ale prověřuj.