Finanční poradenství

Možná si říkáte, k čemu vlastně takový finanční poradce je. Vždyť zůstatek na svém kontu znáte, na úsporách pracujete, pojistky jste si taky sjednali sami… Co víc je potřeba?

Máte peníze opravdu pod kontrolou?

Jestli uvažujete podobně, je to samozřejmě v pořádku. O svou finanční situaci jevíte zájem a na penězích vám záleží. To je skvělé. Má to ale jeden drobný háček. Jste si jistí, že i přes veškerou svou snahu a píli máte svoje finance skutečněpodchycené? Opravdu znáte všechny možnosti, které se vám ve světě financí nabízejí? I přesto, že se nabídky institucí pravidelně obměňují? Ruku na srdce – kdo se finančnictvím neživí, ten zkrátka nemůže stíhat všechno dění finančního světa sledovat.

Finanční plán pro klidný život

Jak už ale nejspíš tušíte, není důvod zoufat. Právě pro tyto účely se těší své existenci obor zvaný finanční poradenství. Pod možná nikterak zajímavým názvem se skrývá skutečně užitečný obor, který už dokázal vytáhnout z bryndy pěknou řádku lidí ztrácejících pevnou půdu pod nohama. Není ale třeba zacházet do extrémů – skutečným smyslem finančního poradenství je, abychom pocit ztráty pevné půdy nikdy ani nezažili. S dobře nastaveným finančním plánem můžete hladce procházet různými životními etapami a nenechat se vyvést z míry ani drobnými náhlými změnami. Vše je o dobrém nastavení vašich potřeb, pokrytí případných rizik a alespoň částečně ucelené vizi dalších let vašeho života. Když si všechny tyto neznámé pečlivě promyslíte a dáte se svým poradcem dohromady, hned se vám bude žít lépe. Samozřejmě ale musíte narazit na dobrého finančního poradce…

  • Dám vám objektivní nabídku napříč celým spektrem bankovních institucí
  • V případě výhodnější nabídky vás na rozdíl od banky rád pošlu ke konkurenci
  • Budu s vámi spolupracovat dlouhodobě
  • Jednám s vámi narovinu
  • Vyřídím za vás nezbytnou administrativu
  • Pomůžu vám najít řešení v každé životní situaci

 

Jak poznat opravdu dobrého finančního poradce?

  • Nebude vám hned na první schůzce vnucovat podpis nové smlouvy nebo nový finanční produkt. Jak by taky mohl? Vždyť o vás ještě vůbec nic neví. Na první schůzce byste se měli u hrnku dobré kávy vůbec seznámit a v klidu si povědět o vašich financích.
  • Bude si s vámi povídat, zajímat se o vás. Jedině tak může váš poradce opravdu poznat, kdo jste, jaké máte sny a cíle, jaké jsou vaše představy o budoucnosti; zda chcete spořit či investovat a jakým způsobem chcete se svými financemi zacházet. Měl by se zajímat o vaši aktuální ekonomickou situaci, příjmy a výdaje.
  • Konkrétní finanční plán vám nabídne, až když vás bude opravdu dobře znát. Při vší snaze – a může to být sebevětší profík – není zkrátka možné, abyste to během jediné schůzky dopracovali od seznámení před sdělování poměrně citlivých informací o svých financích až k podpisu nových smluv. Takhle to prostě nejde. Až na základě prvního sezení vám připraví vyhodnocení, zda máte své aktuální finanční portfolio nastavené dobře, anebo ne. Projde s vámi všechny vaše dosavadní smlouvy a případně nabídne nové možnosti, například refinancování.
  • Bude tu pro vás dlouhodobě. Protože řešení financí zkrátka není jednorázová záležitost. V průběhu času se mění jak finanční produkty jednotlivých institucí, tak i – a to především – váš život. To, co vám vyhovovalo před několika lety při sepisování smluv, nemusí už platit dnes. Narození dítěte, hypotéka nebo třeba dlouhodobá ztráta příjmů vlivem úrazu… To vše jsou velké životní události, které s sebou nesou nutnost zamyslet se nad dalším řešením svých financí. Dobrý finanční poradce tu s vámi během všech těchto událostí – radostných i těch méně příjemných – bude, a protože vás už dobře zná, zdárně vám pomůže se s nimi vypořádat.
  • Musí mít dokonalý přehled ve všech oblastech finančnictví. Protože se hodláte svému poradci svěřit se všemi oblastmi svých financí – spoření, pojistky, úvěry, investice atp. – je nesmírně důležité, aby byl váš poradce ve všech těchto oblastech jako ryba ve vodě. Musíte si být prostě jistí, že ví, co dělá. Nebojte, nemusíte mu hned při vaší první schůzce dávat vědomostní test, abyste si ověřili, jestli „na to má“. O to už se postarali jiní. Stačí si ověřit, zda a jakými certifikáty váš poradce disponuje. Pokud se může pyšnit certifikacemi na pojištění, investiční a úvěrové poradenství, penzijní spoření, kolektivní investování a ideálně i mezinárodním certifikátem „skutečného profesionála“ EFA, pak můžete být v klidu, narazili jste na správného člověka.
  • Má svůj tým lidí. Zdánlivě nepodstatná věc, ale co když bude váš poradce zrovna na dovolené, a vám se naskytne jedinečná příležitost ke koupi nemovitosti? Byla by přece obrovská škoda, kdybyste o ni přišli jen proto, že si váš poradce užívá odpočinku. Proto je dobré mít jistotu, že o vás bude postaráno i v případech, kdy zrovna výjimečně nebude váš poradce k dispozici. Pokud má svůj tým lidí, kterým (přirozeně) bezmezně důvěřuje, máte vyhráno.
  • Dejte na doporučení. Co si budeme namlouvat, osobní zkušenosti jsou vždy nejlepší. Zeptejte se svých známých, rodiny či kolegů. Projděte si webové stránky nebo sociální sítě vybraného poradce a pročtěte si reference.
  • Musíte si sednout. Na závěr jednoduchá, ale strašně důležitá podmínka, že jste našli dobrého finančního poradce. Třeba i stovka prestižních certifikátů a tisícovka výborných referencí může být naprosto k ničemu, pokud si jednoduše lidsky nesednete. Máte v plánu tomuto člověku svěřit mnoho citlivých informací o svých financích, tak to nepodceňte. Se svým poradcem si musíte prostě vonět.
A co vy, máte už svůj finanční plán? Ozvěte se mi a společně dáme vašim financím parametry!

Věnujte svým financím pozornost. Se mnou je budete mít pod kontrolou

    Věnujte svým financím pozornost. Se mnou je budete mít pod kontrolou