Investice

Pro ty, kteří mají se svými úsporami velké plány

Víte, jak poznáte, že jste dobře zainvestovali? Když se u vás snoubí pocity bezpečí a svobody. Investice jsou totiž hodně o vlastních pocitech a je skvělé, když víte, že vám přinášejí ovoce. Pokud investujete dobře, peníze pracují pro vás. A to zní přece krásně, nemyslíte?

Být samozvaným expertem se nevyplácí

Mnoho lidí se chce do investic pustit s představou, že to zvládne na vlastní triko – „stačí si přečíst pár článků, prohlédnout několik analýz, chvilku sledovat dění na trzích a půjde to samo“. Pěkná představa. Jen škoda, že k realitě má docela daleko. Na úspěšné zhodnocení peněz totiž často nestačí, že se rozhodnete během pár týdnů samozvaně pasovat do pozice investičního experta. Upřímně – s tímto přístupem to nejspíš vaše investice moc daleko nedotáhnou. Není totiž jednoduché se na trhu investic dobře zorientovat a umět s klidnou hlavou reagovat na případné kolísání portfolia. Spousta z těchto samozvaných expertů bohužel často o své peníze (nebo o jejich část) přichází.

 

Za svá doporučení dám ruku do ohně

Když to ale není tak snadné, jak tedy určit, kam investovat? Jak si stanovit investiční plán? A dokážete cíle tohoto plánu plnit? Budu k vám upřímný – bez investičního poradce to je prostě fuška. Úplně jiná paráda to ale je, když svoji touhu investovat a zhodnotit své peníze proměníte u člověka, který má k dispozici vhodné nástroje na správu majetku svých klientů a za svá doporučení v oblasti investování peněz umí přijmout odpovědnost.

Jak společně docílíme toho, aby vaše investice přinesly takové výsledky, jaké dané okolnosti nabízejí?

  • Poradím vám, jak peníze zhodnotit efektivně a přitom bezpečně.
  • Stanovíme spolu váš investiční plán a cíl, který má plnit.
  • Vybereme bezpečné a dobré investice (žádné spekulace).
  • Budeme se pravidelně scházet a hodnotit, případně přizpůsobovat váš plán.

Proč se vůbec pouštět do investic?

Možná si říkáte – proč své poctivě naspořené peníze posílat pryč, když si za ně můžu koupit něco hezkého a udělat si radost hned? Jistě, zní to lákavě. Ale co takhle se nad tím zamyslet z dlouhodobějšího hlediska? Dobré investice vám jednoduše vydělávají další peníze. Není tedy lepší pobírat dva platy, než jeden? Z takového výdělku si ve výsledku můžete udělat i větší radost – ale nejen to. Může se stát (například při odchodu do penze), že přijdete o podstatnou část svého pravidelného příjmu. V takovém případě budete za příjmy z vašich investic víc než vděční, nemyslíte?

Pojďme se do toho pustit

Začít s investicemi nemusí hned znamenat velké finanční výdaje. Naopak, je čistě na vás, kolik budete chtít investovat a v jakých intervalech. Vždy by to mělo ale korespondovat s vaším finančním plánem, který jsme si určili předem. Ještě před tím, než začnete vytvářet své finanční portfolio, je dobré si vyjasnit několik bodů:

  • Jakou částku chcete/jste schopni měsíčně či jednorázově odkládat?
  • Čeho chcete výhledově dosáhnout?
  • Kdy chcete svého cíle dosáhnout?
  • Do čeho budete investovat?

Poznejte obor, do nějž investujete

Když už najdete oblast, do které budete investovat, je dobré si o ní něco zjistit. Přece jen nové auto si taky nekoupíte jen proto, že se vám líbí a že to s ním vypadá na pěkné svezení. Chcete znát i jeho parametry, specifika, výhody i úskalí. A konec konců, je přeci dobré znát toho, do nějž investujete svoje peníze.

Důvěřuj, ale prověřuj

Není to jako vzít obnos peněz, položit jej na chodník a doufat, že peníze najde nějaký dobrý člověk s úmyslem s těmito penězi dobře naložit – navíc s vědomím, že jediné, co z toho získáte vy, je leda tak dobrý pocit. Když máte přehled o tom, do koho své finance investujete, znáte dané možnosti a předpokládáte, že z této investice budete brzy profitovat, asi se vám do případné investice bude pouštět mnohem snadněji. Jak říká staré dobré přísloví, důvěřuj, ale prověřuj.

Chcete dát svým financím smysl? Pojďme je zhodnotit

    Chcete dát svým financím smysl? Pojďme je zhodnotit